Achtergrond afbeelding Achtergrond afbeelding darkmode

Sessie Het ACCENT op duobanen en leiderschap

Netwerkbijeenkomst verpleging en verzorging dinsdag 3 juni 2025
Laatst aangepast:

Tijdens een interactieve sessie namen de sprekers ons mee in het ACCENT-project, waarin verzorgenden en verpleegkundigen in allerlei sectoren (verpleeghuis, thuis en in het ziekenhuis) werken in duobanen. Ze richten zich met het project op het stimuleren van de autonomie van ouderen tijdens de ADL-zorg.

Dubbelrol in praktijk en onderzoek

Bijzonder aan het ACCENT-project is de opbouw van een wetenschappelijke verpleegkundige infrastructuur die praktijk en onderzoek verbindt. In rondetafelgesprekken werden deelnemers in een wereldcafé meegenomen in wat het vraagt om in duobanen te werken, delen waardevolle lessen en ervaringen uit de praktijk, en verkennen de uitdagingen die dit met zich meebrengt voor leiderschap. In deze rondetafeldiscussies verdiepten we ons in de uitdagingen met betrekking tot samenwerking, autonomie en leiderschap. De inzichten bieden concrete aanknopingspunten om het werken in duobanen succesvol in te richten en het beroep in de zorg voor ouderen uitdagend te houden.

Academische Werkplaats Ouderenzorg Limburg

Het ACCENT-project is ondergebracht bij de Academische Werkplaats Ouderenzorg Limburg (AWO-L). De AWO-L fungeert als een broedplaats voor duobanen, waarin samenwerking en leiderschap centraal staan. Binnen de AWO-L werken zorgprofessionals in een dubbelrol in de praktijk en in het onderzoek, waardoor kennisontwikkeling en implementatie worden aangejaagd en professionele ontwikkeling wordt gestimuleerd. Tegelijkertijd biedt AWO-L met onderzoeken zoals ACCENT, een platform voor het stimuleren van autonomie bij zowel zorgverleners als zorgvragers, met als doel de kwaliteit van zorg duurzaam te versterken.

Wat maakt een duobaan tot een succes?

In deze sessie gingen de deelnemers in kleinere groepjes uiteen om met een van de sessieleiders in gesprek te gaan over wat een duobaan tot een succes maakt aan de hand van 4 hoofdvragen: 

  1. Wat maakt een duobaan geslaagd?
  2. Wat heb je nodig van jezelf om succesvol te zijn in een duobaan? 
  3. Wat heb je nodig van collega’s om succesvol te zijn in een duobaan? 
  4. Wat heb je nodig van jouw organisatie of management om succesvol te zijn in een duobaan?

Deelnemers spraken vanuit hun eigen persoonlijke en professionele ervaringen. Het verbinden van het onderzoek met de praktijk door in beide werkzaam te zijn kan voordelen opleveren. Een mooie uitspraak van een van de deelnemers met een duobaan was: 'door onderzoeker te zijn voel ik mij een betere verpleegkundige, en door verpleegkundige te zijn voel ik mij een betere onderzoeker'. Ook gaven verschillende deelnemers aan dat het werkplezier vergroot wordt door verschillende functies tegelijkertijd te bekleden. 

Maar daarnaast zijn er ook uitdagingen, zoals een hoge werkdruk en minder betrokkenheid voelen in het team doordat je in beide teams niet voltijds werkt. Het vereist ook goede communicatie over verwachtingen met het management van de organisaties. Een goede visie en infrastructuur die gericht is op het integreren in verschillende functies en op een meer structurele inbedding van duobanen, in plaats van duobanen op projectbasis, kan daarbij helpen. Een duobaan is in feite een aparte functie. Erken dit ook zo.

Kortom, een duobaan is vaak een kwestie van pionieren. Dit maakt het des te belangrijker om kleine successen (ook) te vieren. 

Sfeerimpressie

1 / 4
2 / 4
3 / 4
4 / 4

Sprekers

De sessie wordt verzorgd door de Academische Werkplaats Ouderenzorg Limburg:

Afbeelding
Iris de Vrees-Houben


Iris de Vrees-Houben

Iris de Vrees-Houben werkt als verzorgende IG bij Envida en is in een duobaan als onderzoeksassistent verbonden AWO-L / Universiteit Maastricht. 

LinkedIn-profiel

 

 

Afbeelding
Petra Erkens


Petra Erkens

Petra Erkens is als universitair docent in een duobaan verbonden aan AWO-L / Universiteit Maastricht en 2 mbo-instellingen, namelijk VISTA college en Gilde zorgcollege. 

LinkedIn-profiel

 

 

 

Afbeelding
Sandra Zwakhalen

 

Sandra Zwakhalen

Sandra Zwakhalen is als hoogleraar in een duobaan verbonden aan AWO-L en werkzaam bij de Universiteit Maastricht en de Hogeschool Zuyd. 

LinkedIn-profiel

 

 

Verpleging en verzorging

Verpleegkundigen, verpleegkundig specialisten en verzorgenden zijn dé onmisbare schakel in preventie, zorg en ondersteuning. Daarom investeren wij in kennis door en voor deze beroepsgroepen. Bekijk hoe we dat doen.