ZonMw draagt met verschillende programma's bij aan de gezondheid van moeder en kind rondom de zwangerschap en geboorte. Zoals gezond zwanger worden, zorg rondom kwetsbare zwangeren, screening, integrale geboortezorg en doelmatigheid van interventies.
In deze publicatie presenteren we de kennis die voortkomt uit de projecten van het programma Zwangerschap en geboorte. Wat we tot nu toe hebben bereikt en waar de focus ligt voor de toekomst.
In Limburg vond onderzoek plaats naar het effect van continue begeleiding tijdens de bevalling door de kraamzorg. Het onderzoek laat zien dat dit leidt tot minder keizersneden en ruggenprikken. Het bespaart daarmee kosten, maar ook leed door al of niet bijkomende complicaties.
Vanaf 1 september krijgen zwangeren een echo aangeboden rond de 13e week van de zwangerschap. Dit aanbod komt naast de al bestaande 20-wekenecho om lichamelijke afwijkingen bij het ongeboren kind op te sporen.
RIVM onderzocht hoe het komt dat de daling van de perinatale sterfte stagneert. Een van de aanbevelingen is onderzoek naar oorzaken en gevolgen van vroeggeboorte en hoe dat via preventie en zorg kan worden teruggedrongen.
Wil je het probleem van overgewicht te lijf gaan, dan is voorlichting over eetgedrag aan schoolgaande kinderen niet de meeste effectieve manier. Aandacht voor hoeveelheid en kwaliteit van de voeding en voor lichaamsgewicht moet er vooral zijn voordat kinderen de schoolgaande leeftijd bereiken.
Hoe kan gebruik van data het leren en verbeteren binnen zorgteams en tussen organisaties ondersteunen? Data geven inzicht in belangrijke knelpunten, verbetermogelijkheden én resultaten. Promovendi Merel van Lierop en Alies Depla vertellen hoe zij in de ouderenzorg en integrale geboortezorg data onderdeel maken van het dagelijkse werk. ‘Data zijn een mooi middel, maar uiteindelijk gaat het om het gesprek dat ontstaat over de zorg die we leveren’.
Je kunt nu opgeleid worden tot implementatie science practitioner. Dat is een recent (inter)nationaal erkend functieprofiel binnen het implementatieveld én binnen de zorg. Binnen het Preventieprogramma is budget voor 2 fellowships implementatie: één gericht op leefstijlgeneeskunde en één op gezondheidsbevordering. Daarnaast is er binnen het programma Zwangerschap en geboorte ook budget voor een fellowship.
Hoe organiseer en betaal je de geboortezorg zo dat deze meer aansluit op de wensen van de zwangere? Daarvoor ontwikkelt en onderzoekt samenwerkingsverband Annature Geboortezorg een model, samen met zorgverzekeraar CZ, Erasmus MC en ESHPM. In deze video vertelt het onderzoeksteam hoe ze hiervoor 2 zorgpaden uitwerken, namelijk voor diabeteszorg voor zwangeren in de 1e lijn en voor pijnbestrijding tijdens de bevalling in de 1e lijn.
Elders gezien
Laad meer tijdlijn items
Toon meer
Programma's
ZonMw heeft programma’s gerelateerd aan dit onderwerp. Binnen een programma worden projecten gefinancierd.
Wilt u deelnemen op 30 augustus 2022? Graag nodigen we u uit voor ons online spreekuur over de nieuwe subsidieoproepen passende zorg – Implementatieronde en Implementatie Fellowships
Wilt u deelnemen op 15 september 2022? Graag nodigen we u uit voor ons online spreekuur over de nieuwe subsidieoproep passende zorg – Implementatie Fellowships