Achtergrond afbeelding Achtergrond afbeelding darkmode

Reablement: inspiratie voor praktijk en beleid

Lachende oudere dame achter stuur in auto, ze steekt haar duim op

Op deze pagina delen wij de tussentijdse en eindresultaten van het ZonMw-programma Reablement. Door het bundelen van ervaringen en kennis vanuit praktijk en onderzoek bouwen we aan een antwoord op de vraag waar de kansen en belemmeringen voor een brede inzet van reablement in Nederland liggen.

Met het ZonMw-programma Reablement verkent ZonMw de (toekomstige) betekenis van de inzet van reablement bij thuiswonende ouderen in Nederland. Dit geldt zowel voor thuiswonende ouderen die een zorgvraag hebben, als voor ouderen die nog geen zorgvraag hebben. Het doel is om inzicht te krijgen in de mogelijkheden van reablement en de kansen en uitdagingen voor een brede toepassing in Nederland.

De programmaresultaten zijn gericht op partijen die reablement in de praktijk (willen) brengen, zoals ouderen en hun naasten, zorg- en welzijnsprofessionals, huisartsen, burgerinitiatieven, gemeenten, zorgcoöperaties, beleidsmakers en financiers.

Het ZonMw-programma is opgezet in opdracht van het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport, en onderdeel van het beleidsprogramma Wonen, Ondersteuning en Zorg voor Ouderen (WOZO). Het programma geeft invulling aan de actielijn Samen vitaal oud worden. Deze actielijn richt zich op het ondersteunen van ouderen, zodat zij vitaal oud kunnen worden. Tegelijkertijd helpt WOZO de druk op de zorg te verlagen en de kosten beheersbaar te houden, zodat zorg duurzaam en toekomstbestendig blijft.

Interviews

Portretfoto Sigrid van Haaster

"We kijken naar wat iemand nog wèl kan, óf weer kan leren."

Draagt reablement eraan bij dat ouderen zo veel en zo lang mogelijk zinvolle, alledaagse activiteiten kunnen blijven doen?
Samen startte de pilot Langer Vitaal Thuis om tot een antwoord te komen.
Projectleider Sigrid van Haaster vertelt wat zij van het project hebben geleerd én wat ze nog willen leren.
Portretfoto Nathalie Labrouche

"Wij zien reablement als beweging van professionals én ouderen."

‘Langer thuis, van wens naar werkelijkheid’: een passende naam voor wat de zorgorganisatie Cicero beoogt: ouderen helpen langer zelfstandig te zijn. ‘En dat gaat ook over verantwoordelijkheid nemen voor je eigen gezondheid’, aldus programmadirecteur Nathalie Labrouche.
Portretfoto Elly Branderhorst

"Wat we veel horen is dat mensen zeggen: Ik heb mijn vrijheid teruggekregen, ik kan zelf de dingen doen wanneer ik wil"

Mijzo is één van de eerste zorgorganisaties in Nederland die vanuit het gedachtegoed van reablement een interventieprogramma opzette voor ouderen met een zorgvraag in hun regio. Ergotherapeut Elly Branderhorst is de aanjager van dit programma.
Foto van Cristina Milev en Judith Peeters

"De kruisbestuiving tussen professionals is voor ons de grote succesfactor"

Meander ontwikkelde in 2014 het reablementprogramma Blijf Actief Thuis. Doel: de eigen kracht en regie van klanten bevorderen en de draagkracht van mantelzorgers versterken. Het programma is nu doorvertaald naar de interventie ZelfSterk, met een brede samenwerking over de domeinen heen.

Gehonoreerde projecten

Subsidieronde: Reablement: Doorontwikkelen van reablement voor thuiswonende ouderen

In 2023 startten 4 zorgaanbieders met de doorontwikkeling van hun reablementinterventie. Daarbij richten zij zich in het bijzonder op thuiswonende ouderen met een bestaande zorgvraag. Ze ontvangen hiervoor subsidie van ZonMw. Lees hier meer over de projecten.
Fietsend ouder stel

Subsidieronde: Reablement als preventieve aanpak

In het voorjaar van 2024 kon subsidie worden aangevraagd om reablement ter preventie van een zorgvraag in te zetten. Inmiddels zijn 12 projecten gestart met hun preventieve, innovatieve en lokale aanpak, gericht op het behoud van de zelfredzaamheid van thuiswonende ouderen. We stellen de projecten graag aan u voor.

Overkoepelend leertraject

Portretfoto Silke Metzelthin

Leertraject over reablement verbindt kennis en praktijk

Reablement wordt steeds vaker toegepast. Maar wat is reablement nou eigenlijk? Wat kan het betekenen voor ouderen in Nederland? En wat zijn knelpunten en succesfactoren? Om tot een antwoord op deze én andere vragen te komen startte een overkoepelend leertraject in het ZonMw-programma Reablement. Projectleider Silke Metzelthin vertelt er meer over in deze video.