Mooie samenwerking sportparticipatie jongeren in het vmbo

In de week van 4-8 oktober 2021 bogen zich 25 professionals en 8 vmbo'ers over de vraag: hoe kunnen we de sportdeelname van jongeren in het vmbo vergroten? En welke systeemveranderingen zijn nodig om het gedrag van vmbo-ers succesvol te beïnvloeden als het gaat om sporten en bewegen? Op een innovatieve manier ontstond een mooie samenwerking.

Het enthousiasme was groot om op een andere manier het probleem dat jongeren in het vmbo weinig sporten en bewegen te tackelen. Professionals uit wo, hbo, mbo, de praktijk en acht vmbo-ers namen hieraan deel. Eén van de mentoren die de deelnemers begeleidde, stelt: ‘Een heel pittige week maar een gouden kans. Dat de praktijk, de onderzoekers, de jongeren elkaar hebben ontmoet. Misschien wel het mooist dat een jongere durfde te vertellen waarom hij wel of niet ging sporten ’s avonds omdat zijn ouders gescheiden waren. Die kracht om elkaar te vinden en collectief samen te werken is de gouden kans om de jongeren te helpen’.

Hoe zag de week eruit?

Na een uitgebreide kennismaking stond samenwerken tussen de uiteenlopende achtergronden van de deelnemers, die anders niet snel met elkaar samenwerken, centraal. Daarna richten de deelnemers zich op wat sport- en beweeggedrag kan beïnvloeden en welke systeemveranderingen nodig zijn om dat om dat gedrag te kunnen beïnvloeden.
In de loop van de week ontstond een hechte groep waarin duidelijk werd dat samenwerking tussen onderzoek en praktijk essentieel is voor een succesvol ontwerp. ‘Het is ontzettend belangrijk om dit samen te doen. Ik heb zoveel geleerd deze week. Maar ook dat het heel complex is met veel verschillende mensen uit verschillende disciplines’ zegt een deelnemer.

Puntjes op de i

Op de laatste dag zijn de puntjes op de i gezet op het grove ontwerp voor een onderzoeksprogramma en gepresenteerd aan de beoordelingscommissie die feedback gaf op het ontwerp.
Eén van de commissieleden zegt hierover: ‘Er zit heel veel positieve energie in de groep. Ik hoop dat de plannen die ze hebben gemaakt tot een verdere uitwerking komt en dat het zowel lokaal als landelijk gaat werken. Ik heb er vertrouwen in dat het een mooi programma kan worden’.

Benieuwd naar deze sandpitweek? Bekijk de video

Hoe gaat het verder?

De deelnemers werken de ideeën uit tot een subsidieaanvraag. Op 17 januari 2022 is de deadline voor het aanleveren van een voorstel. Daarna vindt de daadwerkelijke beoordeling door de commissie plaats.

De gebruikte methode

De week werd vormgegeven met een zogenaamde sandpit, een nieuwe vorm om tot innovatief en interdisciplinair onderzoek te komen. In plaats van de gebruikelijke aanpak, waarbij onderzoeksteams zelf voorstellen indienen, werden de onderzoekers, praktijkmensen (met allerlei verschillende achtergronden) en vmbo’ers bij elkaar gebracht om gezamenlijk innovatief onderzoek te ontwikkelen. Deelnemers worden vooraf geselecteerd en meerdere dagen op een mooie locatie bij elkaar gebracht, en ondergedompeld in een creatief proces, zonder afleiding van alledaags werk. Zo worden voorstellen en consortia gecreëerd die uit zichzelf waarschijnlijk niet waren ontstaan.

Sport en bewegen

Sport en bewegen is belangrijk voor een goede gezondheid en geestelijke balans. Daarom ondersteunt ZonMw initiatieven op dit vlak. Wilt u weten wat we allemaal doen op het gebied van sporten en bewegen?