Q&A PharmaNL Shared Development Infrastructure 2025
Een subsidieaanvraag goed indienen kan veel vragen opleveren. Hieronder vindt u enkele gestelde vragen en antwoorden met betrekking tot de subsidieoproep ‘PharmaNL Shared Development Infrastructure 2025’.
Deze pagina wordt regelmatig aangevuld naar aanleiding van vragen uit mails, telefonisch contact of de informatiebijeenkomst.
De antwoorden op onderstaande vragen gelden voor deze subsidieronde (PharmaNL Shared Development Infrastructure 2025). Voor toekomstige rondes kunnen er geen rechten aan ontleend worden. De tekst van de Nederlandse subsidieoproep is leidend.
Algemene vragen over subsidie aanvragen
-
Ontvangst advies commissie Uiterlijk maandag 28 juli 2025 Online informatiebijeenkomst uitgewerkte aanvraag Dinsdag 5 augustus 2025, 17:00 uur Deadline indienen uitgewerkte subsidieaanvraag Maandag 6 oktober 2025, 14:00 uur Deadline hersteltijd uitgewerkte aanvraag (indien aanvraag niet compleet) Uiterlijk donderdag 9 oktober 2025 Ontvangst commentaar referenten Vrijdag 7 november 2025 Deadline indienen wederhoor Dinsdag 25 november 2025 Commissievergadering met interview Januari 2026 Besluit Februari 2026 Uiterlijke startdatum 4 maanden na honorering -
De informatiebijeenkomst wordt opgenomen. U kunt de opname van de informatiebijeenkomst opvragen via PharmaNL@zonmw.nl.
-
- Het projectidee is een beknopte versie van het project. Houd bij het schrijven rekening met de relevantiecriteria uit de subsidieoproep en houd rekening met de verplichte bijlagen voor de projectideefase.
- Na de indieningsdeadline, controleert ZonMw of uw projectidee volledig is. Indien niet compleet, ontvangt u bericht van ZonMw en krijgt u maximaal 48 uur hersteltijd.
- De programmacommissie beoordeelt dan, aan de hand van de criteria uit de subsidieoproep, de projectideeën op relevantie en kijkt globaal naar de kwaliteit van het project. De commissie selecteert de projecten die het beste passen bij de doelstelling van deze subsidieoproep en het meest kansrijk zijn. U krijgt een positief of negatief advies om een subsidieaanvraag in te dienen.
- Bij een positief advies kunt u een volledig uitgewerkte subsidieaanvraag indienen. Lees de oproep goed door en houd rekening met de criteria, voorwaarden en de verplichte bijlagen voor de uitgewerkte subsidieaanvraagfase (waaronder een begroting).
Bij een negatief advies staat in de adviesbrief waarom uw projectidee een negatieve beoordeling heeft gekregen. Het advies is niet bindend: het is mogelijk om alsnog een subsidieaanvraag in te dienen. In dat geval kunt u contact opnemen met de programmamanager. U moet zich echter wel bedenken dat de kans klein is dat uw aanvraag wordt gehonoreerd. - Na de indieningsdeadline, controleert ZonMw of uw subsidieaanvraag voldoet aan de voorwaarden uit de subsidieoproep en of deze volledig is. Indien niet compleet, ontvangt u bericht van ZonMw en krijgt u maximaal 48 uur hersteltijd.
- Vervolgens beoordelen externe, onafhankelijke experts, de referenten, in welke mate de subsidieaanvraag voldoet aan de kwaliteitscriteria uit de subsidieoproep.
- Vervolgens kunt u als aanvrager reageren op de oordelen van de referenten. Dit heet het wederhoor. De programmacommissie neemt uw reactie mee in het uiteindelijke oordeel.
- De programmacommissie geeft vervolgens een eindbeoordeling op basis van de aanvraag, de referentbeoordelingen, het wederhoor en eventueel een interview. Zij beoordeelt de relevantie, kwaliteit en begroting.
- De commissie adviseert het bestuur van ZonMw over honoreren of afwijzen van uw aanvraag. Het bestuur van ZonMw neemt op basis van dit advies een besluit. U ontvangt een besluitbrief met daarin de vervolgstappen.
-
U kunt alleen een uitgewerkte subsidieaanvraag indienen als uw ingediende projectidee in deze subsidieronde een positief advies tot uitwerken heeft gekregen. Overweegt u ondanks een negatieve advies toch een uitgewerkte subsidieaanvraag in te dienen? Dan verzoeken wij u vriendelijk hierover zo spoedig mogelijk, maar uiterlijk binnen 4 weken na ontvangst van het advies, contact op te nemen via PharmaNL@zonmw.nl.
Binnen deze subsidieronde kunnen in Nederland gevestigde publiekrechtelijke of privaatrechtelijke rechtspersonen kunnen subsidie aanvragen. Doelgroep van de subsidie zijn Nederlandse bedrijven, onderzoeks- en kennisinstellingen die een gedeelde farmaceutische infrastructuur willen inrichten en/of upgraden.
-
- De hoofdaanvrager is de persoon die (eind)verantwoordelijk is voor de subsidieaanvraag. Tijdens de subsidieverleningsprocedure is de hoofdaanvrager de contactpersoon waarmee ZonMw over de aanvraag communiceert. De hoofdaanvragende organisatie is daarmee ook de organisatie aan wie subsidie wordt toegekend bij honorering.
- Let op: de hoofdaanvrager en bestuurlijk verantwoordelijke moeten werkzaam zijn bij dezelfde organisatie. Indien dit niet het geval is dient er een samenwerkingsovereenkomst over de uitvoering van de desbetreffende subsidieaanvraag te worden afgesloten.
- De bestuurlijk verantwoordelijke is de persoon die formeel bevoegd is om de hoofdaanvragende organisatie te vertegenwoordigen op basis van de statuten.
- Let op: de hoofdaanvrager en bestuurlijk verantwoordelijke moeten werkzaam zijn bij dezelfde organisatie. Indien dit niet het geval is dient er een samenwerkingsovereenkomst over de uitvoering van de desbetreffende subsidieaanvraag te worden afgesloten.
- De projectleider/penvoerder is de persoon die inhoudelijk verantwoordelijk is en de dagelijkse leiding heeft over het project. Na honorering van de aanvraag is de projectleider/penvoerder de contactpersoon waarmee ZonMw over de inhoudelijke voortgang van het project correspondeert. Zie ook Informatie voor de projectleider (zonmw.nl).
In het geval dat meerdere partijen bijdragen aan het project, bijvoorbeeld als mede-aanvrager of co-financier, dienen deze partijen bij de uitgewerkte aanvraag een Letter of Commitment aan te leveren waarin zij zich verplichten tot de toegezegde bijdrage aan het voorgestelde project. Na honorering dient dan een samenwerkingsovereenkomst opgesteld te worden. In die overeenkomst worden afspraken vastgelegd over het beheer, de uitvoering, verantwoordelijkheden en het risicodragerschap van het project.
- De hoofdaanvrager is de persoon die (eind)verantwoordelijk is voor de subsidieaanvraag. Tijdens de subsidieverleningsprocedure is de hoofdaanvrager de contactpersoon waarmee ZonMw over de aanvraag communiceert. De hoofdaanvragende organisatie is daarmee ook de organisatie aan wie subsidie wordt toegekend bij honorering.
-
Buitenlandse partijen kunnen geen subsidie ontvangen. De doelgroep van de subsidie is Nederlandse bedrijven of instellingen.
Buitenlandse partijen kunnen wel bijdragen aan het project, bijvoorbeeld met cofinanciering.
-
Ja, u kunt een aanvraag indienen in deze PharmaNL-subsidieronde, ook als u al een subsidie van het Nationaal Groeifonds heeft ontvangen. Financiering voor dezelfde activiteiten, dubbele financiering, is echter niet toegestaan.
-
De hoofdaanvrager vindt het aanvraagformulier in het online indiensysteem Mijn ZonMw. Na het inloggen komt u automatisch in uw inbox. In de inbox staat een taak voor u klaar ‘Subsidieaanvraag indienen'. Door te klikken op deze taak komt u in het formulier dat ingevuld moet worden.
De knoppen ‘Exporteer naar Word’ en ‘Generate new PDF’ zijn tools om het aanvraagformulier offline met uw collega’s te delen en voor uw eigen administratie op te slaan. U moet uiteindelijk alle informatie online in het aanvraagformulier invullen en indienen.
Klik hier voor een uitgebreide handleiding van Mijn ZonMw voor aanvragers.
-
De hoofdaanvrager dient de subsidieaanvraag in Mijn ZonMw in.
-
Een aanvraagformulier hangt aan één account in Mijn ZonMw. Helaas is het niet mogelijk om in Mijn ZonMw meerdere accounts of personen te machtigen om mee te schrijven aan een aanvraag of deze aanvraag in te zien in de omgeving van Mijn ZonMw. Een manier om toch mee te kijken is om degene die het aanvraagformulier invult in Mijn ZonMw het aanvraagformulier te laten exporteren naar Word (hiervoor staat een knop bovenin het formulier). Dit kan op elk moment. In het Word-formulier komt dan de informatie te staan zoals op dat moment ingevuld in het aanvraagformulier. Op deze wijze kan (de inhoud van) het aanvraagformulier met anderen gedeeld worden.
-
In de subsidieoproep onder sectie 2 ‘Doel subsidieoproep’ en sectie 4.2 ‘Relevantiecriteria’.
Of bekijk de investeringsagenda van PharmaNL: http://pharmanl.org/wp-content/uploads/2025/01/PharmaNL-Investeringsagenda-SDI-30-januari-2025.pdf
Vragen over het indienen van een uitgewerkte aanvraag
-
- Het volledig ingevulde aanvraagformulier.
- Het is verplicht om bij een uitgewerkte aanvraag een begroting toe te voegen. Klik hier voor het verplichte begrotingsformat.
- Per project kan maximaal € 5 miljoen worden aangevraagd voor een looptijd van maximaal 4 jaar. Er is een verplichte cofinanciering van 50% van de totale projectkosten van toepassing.
- Het totale bedrag van de uitgewerkte aanvraag mag niet meer dan 15% afwijken van het projectidee, tenzij er toestemming is van ZonMw om hiervan af te wijken.
- Indien u overheadkosten in de begroting opneemt, dient u te specificeren uit welke kosten de overhead is opgebouwd en dit te onderbouwen met een berekening.
- Maak met behulp van een businessplan (verplicht format) aannemelijk dat de beoogde infrastructuur haalbaar is met de beschikbare expertise, menskracht, faciliteiten en middelen. Onderdeel van het businessplan is een marktanalyse, risicoanalyse en exploitatiebegroting.
- De ‘Verklaring akkoord indienen uitgewerkte subsidieaanvraag’ moet ondertekend worden door de bestuurlijk verantwoordelijke en de hoofdaanvrager. De ondertekende verklaring kan toegevoegd worden aan de aanvraag in Mijn ZonMw of uiterlijk één week na indiening per e-mail gestuurd worden naar PharmaNL@zonmw.nl.
De volgende bijlagen voegt u toe aan uw uitgewerkte aanvraag:
- Bijlage 1. Figuren en tabellen
- Optioneel / Geen format / Max. 2 A4 / PDF
- Bijlage 2. Ingevuld formulier over thema subsidieaanvraag
Motiveer aan de hand van het format in welk thema van de investeringsagenda uw aanvraag zich bevindt en beschrijf hoe uw aanvraag bijdraagt aan de specifieke criteria van het desbetreffende thema.- Verplicht / Verplicht format / PDF
- Bijlage 3. Planning
Maak de planning van het project inzichtelijk met behulp van een Gantt-grafiek.- Verplicht / Geen format / Max. 1 A4 / PDF
- Bijlage 4. Businessplan
Stel aan de hand van het format een businessplan op. Onderdeel van het businessplan is een marktanalyse, risicoanalyse en financieel plan voor de continuering van de infrastructuur na afloop van de subsidie.- Verplicht / Verplicht format / PDF
- Bijlage 5. Exploitatiebegroting
Maak per jaar de verwachte omzet en kosten inzichtelijk. Doe dit voor de volledige duur van het project + de eerste 2 jaar na afloop van de subsidie.- Verplicht / Geen format / PDF
- Bijlage 6. Onderbouwing overheadkosten
Verplicht indien er overheadkosten worden opgevoerd. Specificeer uit welke kosten de overhead is opgebouwd en onderbouw met een berekening.- Indien van toepassing / Geen format / Excel
- Bijlage 7. Letter of Commitment
Verplicht wanneer er sprake is van samenwerking en/of sponsoring (geldelijk en/of in natura). Elke samenwerkende en sponsorende organisatie moet een exemplaar aanleveren, behalve de organisatie waaraan de hoofdaanvrager is verbonden.- Indien van toepassing / format / PDF
- Bijlage 8. Letter of Support
Om aan te geven dat een partij de aanvraag steunt, maar geen financiële bijdrage levert.- Indien van toepassing / geen format / PDF
- Bijlage 9. Financiering eigen bijdrage
Onderbouw per deelnemende partij die een eigen bijdrage levert aan het project hoe de financiering van de eigen bijdrage eruit ziet.- Verplicht / Verplicht format / PDF
- Bijlage 10. Toepassing staatssteunrechterlijk kader
Voor alle subsidie ontvangende onderzoeksorganisaties en ondernemingen: een ingevulde en ondertekende verklaring.- Verplicht / Verplicht format / PDF
- Bijlage 11. Verklaring AGVV I
Voor alle subsidie ontvangende ondernemingen: een ingevulde en ondertekende verklaring bevel tot terugvordering van staatssteun. Verplicht indien artikel 26 of 27 van de AGVV toegepast wordt.- Indien van toepassing / Verplicht format / PDF
- Bijlage 12. Verklaring AGVV II
Voor alle subsidie ontvangende ondernemingen: een ingevulde en ondertekende verklaring onderneming niet in moeilijkheden. Verplicht indien artikel 26 of 27 van de AGVV toegepast wordt.- Indien van toepassing / Verplicht format / PDF
- Bijlage 13. Verklaring AGVV III
Voor alle subsidie ontvangende ondernemingen: een ingevulde en ondertekende verklaring cumulatie van staatssteun. Verplicht indien artikel 26 of 27 van de AGVV toegepast wordt.- Indien van toepassing / Verplicht format / PDF
- Bijlage 14. Technische Samenvatting SDI
- Verplicht / Verplicht format / PDF
Het is niet toegestaan om andere bijlagen aan uw aanvraag toe te voegen.
-
Voor de uitgewerkte aanvraag zijn er enkele documenten die (digitale) handtekeningen vereisen:
- Begroting (verplicht format)
- Handtekening van financieel verantwoordelijk persoon van hoofdaanvragende organisatie
- Letter of Support – indien van toepassing
- Handtekening van rechtsgeldig vertegenwoordiger van de rechtspersoon
- Letter of Commitment (format beschikbaar) – indien van toepassing
- Handtekening van rechtsgeldig vertegenwoordiger van de rechtspersoon
- Per partij die een bijdrage levert aan een project
- Toepassing staatssteunrechterlijk kader (verplicht format)
- Voor onderzoeksorganisaties: Handtekening van rechtsgeldig vertegenwoordiger van de rechtspersoon
- Verklaring AGVV I: verklaring bevel tot terugvordering van staatssteun (verplicht format) – indien van toepassing
- Handtekening van rechtsgeldig vertegenwoordiger van de rechtspersoon
- Per partij die subsidie ontvangt bij het project
- Verklaring AGVV II: verklaring onderneming niet in moeilijkheden (verplicht format) - Indien van toepassing
- Handtekening van rechtsgeldig vertegenwoordiger van de rechtspersoon
- Per partij die subsidie ontvangt bij het project
- Verklaring AGVV III: ingevulde en ondertekende verklaring cumulatie van staatssteun (verplicht format) – indien van toepassing
- Hantekening van rechtsgeldig vertegenwoordiger van de rechtspersoon
- Per partij die subsidie ontvangt bij het project
- Verklaring akkoord indienen uitgewerkte subsidieaanvraag (verplicht format)
- Handtekening van hoofdaanvrager én bestuurlijk verantwoordelijke
Digitale handtekeningen zijn toegestaan.
- Let op: bijlagen mogen niet beveiligd zijn met een wachtwoord.
- Begroting (verplicht format)
-
In een Letter of Commitment (LoC) verplichten de projectpartijen en/of sponsors zich tot de toegezegde bijdrage aan het voorgestelde project aan de hoofdaanvrager. Deze bijdrage kan geldelijk of in nature zijn. Een Letter of Commitment is verplicht bij het indienen van een uitgewerkte aanvraag, indien een partij een bijdrage levert (in cash of in kind).
-
- Elke samenwerkende en sponsorende organisatie moet een exemplaar aanleveren, behalve de organisatie waaraan de hoofdaanvrager is verbonden.
- Het briefhoofd van de betreffende deelnemende organisatie moet gebruikt worden.
- De verklaring moet geadresseerd zijn aan de organisatie waaraan de hoofdaanvrager is verbonden.
- De verklaring moet een omschrijving van de bijdrage in geld of nature (waaronder de werkzaamheden) en de hoedanigheid (samenwerkende partij of sponsoring) bevatten.
- De bedragen in de verklaring dienen overeen te komen met de bedragen op de begroting.
- De Letter of Commitment mag maar 1 opschortende voorwaarde bevatten, namelijk dat de toezegging alléén geldt als ZonMw de subsidieaanvraag honoreert.
- De verklaring moet ondertekend worden door de persoon die daartoe gerechtigd is.
Download hier een format voor een Letter of Commitment.
-
Nee, de eigen bijdrage/cofinanciering moet altijd op de begroting gespecificeerd worden per partij. Aangezien de hoofdaanvrager de begroting moet ondertekenen en de aanvraag indient, committeert hij zich hiermee al aan de toegezegde eigen bijdrage en is een LoC niet nodig.
-
Als er wordt samengewerkt met partijen en/of sponsors dient u na honorering van het project een samenwerkings- en/of sponsorovereenkomst op te stellen. U hoeft dit (nog) niet aan te leveren gedurende de projectideefase of uitgewerkte aanvraagfase.
-
Om aan te geven dat een partij de aanvraag steunt, maar geen financiële bijdrage levert.
Vragen over de beoordelingsprocedure
-
Als u een uitgewerkte aanvraag indient, controleert ZonMw of uw uitgewerkte aanvraag compleet is. Hiermee zorgen we dat alleen compleet ingediende uitgewerkte aanvragen verder gaan in het beoordelingsproces. Als uw aanvraag incompleet is, dan krijgt u bericht van ZonMw en krijgt u maximaal 48 uur de tijd om uw aanvraag compleet te maken. Zorg daarom dat de hoofdaanvrager bereikbaar is tot 3 dagen na indiening.
In de ZonMw subsidiebepalingen is opgenomen dat een aanvrager 1 of 2 dagen de gelegenheid krijgt om de subsidieaanvraag aan te vullen. Volgens het gelijkheidsbeginsel moet ZonMw alle partijen op een gelijke, niet-discriminerende wijze behandelen. Een aanvraag die na de maximale hersteltijd van 48 uur niet aan de voorwaarden voldoet of deze te laat indient, wordt daarom niet verder in behandeling genomen door ZonMw.
-
In de uitgewerkte aanvraagfase beoordelen externe, onafhankelijke deskundigen (referenten) de aanvraag op kwaliteit. Vervolgens kun je als aanvrager reageren op de beoordelingen van deze referenten in een wederhoor. De programmacommissie geeft vervolgens een eindbeoordeling op basis van de aanvraag, de referentbeoordelingen, het wederhoor en eventueel een interview. Zij beoordeelt de relevantie, kwaliteit en begroting.
Financiële vragen
-
Het totale beschikbare subsidiebudget in deze subsidieronde bedraagt € 24.000.000,-.
Er kan per project maximaal € 5.000.000,- worden aangevraagd voor een periode van maximaal 4 jaar. Er is een verplichte cofinanciering van 50% van de totale projectkosten van toepassing.
-
Een eigen bijdrage van 50% van de totale projectkosten is verplicht. Dit geldt voor zowel onderzoeksorganisaties als ondernemingen. Deze bijdrage mag in cash, in kind (bijvoorbeeld door inbreng van apparatuur of uren) of een combinatie van beiden zijn.
Voor ondernemingen geldt:
- De verplichte eigen bijdrage dient voor ondernemingen gefinancierd te worden met middelen die niet via een andere subsidie verkregen zijn of uit verstrekking van een publieke rechtspersoon (zogenaamde private middelen), omdat uit de AGVV volgt dat de steunintensiteit ten hoogste 50% van de in aanmerking komende kosten bedraagt. Dit betekent overigens ook dat de niet subsidiabele kosten volledig voor rekening van de onderneming komen en niet onder deze eigen bijdrage kunnen worden gerekend.
Voor onderzoeksorganisaties geldt:
- Voor onderzoeksorganisaties mag de eigen bijdrage afkomstig zijn uit publieke middelen, mits de gevraagde subsidie buiten het bereik van het staatssteunrecht valt.
Houd er bovendien rekening mee dat:
- Onderzoeksorganisaties worden beschouwd als overheidsorganisaties, waarbij hun financiële middelen als toerekenbaar aan de staat worden gezien. Om deze reden worden de middelen van onderzoeksorganisaties aangemerkt als publiek gefinancierd.
- Ondernemingen waarbij de overheid overwegende invloed heeft, worden aangemerkt als staatsbedrijf. De financiële middelen van staatsbedrijven worden daarom beschouwd als toerekenbaar aan de staat. Om deze reden worden de middelen van staatsbedrijven aangemerkt als publiek gefinancierd.
Bij indiening van de uitgewerkte aanvraag dient u aan te geven welke partijen een eigen bijdrage leveren aan het project en hoe de eigen bijdrage is opgebouwd (Verplicht format).
-
Het is verplicht om bij een uitgewerkte aanvraag een gespecificeerde begroting toe te voegen. Klik hier voor het verplichte begrotingsformat.
-
De volgende kosten komen in aanmerking voor subsidie, afhankelijk van het toepasselijke AGVV artikel:
- Op basis van artikel 26 en 27 AGVV:
Kosten voor investeringen met betrekking tot de bouw en/of upgrade van de infrastructuur- Materiële vaste activa: bestaande uit gronden, gebouwen en installaties, machines en uitrusting (afschrijvingskosten van toepassing).
- Immateriële vaste activa: fysiek of financieel niet-tastbare activa, zoals octrooien, licenties, knowhow of andere intellectuele-eigendomsrechten.
- Op basis van artikel 27 AGVV:
Kosten voor exploitatie zijnde personeelskosten en administratieve kosten (met inbegrip van de algemene kosten) die betrekking hebben op de realisatie, ingebruikname en aanpassingen van de infrastructuur (mits in overeenstemming met het staatssteunrecht):- Het aansturen van de infrastructuur ter bevordering, samenwerking, informatiedeling en het verschaffen of toeleiden van gespecialiseerde en op maat gemaakte zakelijke ondersteuningsdiensten.
- De marketing van de infrastructuur om nieuwe ondernemingen of organisaties aan te trekken en de zichtbaarheid te verhogen.
- Het beheer van de faciliteiten van de infrastructuur, de organisatie van opleidingsprogramma’s, workshops, conferenties ter ondersteuning van kennisdeling, netwerking en transnationale samenwerking.
- Op basis van artikel 26 en 27 AGVV:
-
Voor de personeelskosten van wetenschappelijke instellingen worden de VSNU (o.a. universiteiten) en NFU (o.a. UMC’s) salaristabellen gebruikt.
Indien deze niet toereikend zijn, dient u per functie de salarisschaal, het inschalingsniveau en de werktijdfactor, en 12 maal het bruto maandsalaris te berekenen. Er wordt een maximum uurtarief gehanteerd op basis van schaal 16 van de Handleiding Overheidstarieven 2024. Daarnaast dient u te motiveren waarom de tarieven uit de VSNU- en/of NFU-tabellen niet toereikend zijn.
Indexering van salarissen is standaard opgenomen in de VSNU- en NFU-tabellen. Voor salarissen berekend op basis van uurtarief geldt dat er mag worden uitgegaan van een jaarlijkse stijging van de salarislasten met maximaal 1 periodiek en met een correctie in gevolge van inflatie met 2% per jaar.
Lees ook de toelichting in het begrotingsformat.
ZonMw gaat ervan uit dat tarieven naar alle redelijkheid zijn ingevuld. Hierbij kunt u uitgaan van tarieven die omgerekend passen binnen de passende salarisschalen. Mochten de tarieven die opgevoerd worden boven verwachting hoog zijn en uitschieten in vergelijking met andere aanvragen, dan is het mogelijk dat ofwel vanuit de programmacommissie ofwel vanuit de financiële afdeling van ZonMw een specificatie gevraagd wordt ter verantwoording. Deze specificatie zal vervolgens worden beoordeeld en kan daarna direct worden goedgekeurd, of wij vragen u de begroting aan te passen.
-
Nee er is geen maximum bedrag van de totale kosten van het project wat aan personeelskosten mag worden besteed. Er zijn echter wel regels voor het berekenen van de personeelskosten (zie het antwoord op de vraag ‘hoe dienen loonkosten berekend te worden’).
-
Alleen kosten die specifiek voor het project worden gemaakt, zijn subsidiabel; interestkosten worden niet vergoed. De kosten van investeringen (afschrijvingen) kunnen in de projectkosten worden opgenomen naar rato van het gebruik hiervan. Indien van apparatuur de volledige aanschafwaarde wordt gefinancierd, dient rekening gehouden te worden met de restwaarde van deze apparatuur. Voor afschrijvingen en het bepalen van de restwaarde wordt uitgegaan van de volgende percentages:
- Computerapparatuur:
1e jaar - 40%;
2e jaar - 30%;
3e jaar - 20%;
4e jaar - 10%. - Overige apparatuur:
Lineaire afschrijving in 5 jaar (20% per jaar).
- Computerapparatuur:
-
-
De startdatum van uw project mag niet liggen vóór de datum van toekenning van de subsidie. Er kunnen alleen kosten gesubsidieerd worden die gemaakt worden tijdens de looptijd van het project.
-
Als de aanvraag wordt gehonoreerd, ontvangt u samen met de besluitbrief het meldingsformulier. Hierin geeft u informatie aan ZonMw over de start van uw project. Het meldingsformulier levert u binnen 4 weken ingevuld in bij ZonMw.
Vanaf het moment dat het meldingsformulier binnen is bij ZonMw en u aan alle voorwaarden voldoet (bijvoorbeeld een getekende samenwerkingsovereenkomst) gaat de financiële afdeling de betaling afhandelen.
-
Het totale subsidiebedrag binnen deze subsidieronde is € 24.000.000. Per thema zijn verschillende streefbudgetten gehanteerd (in lijn met de investeringsagenda van PharmaNL). Voor de thema’s Molecular Diagnostics & Imaging en Early Discovery Infrastructure wordt een streefbudget van € 6.000.000 gehanteerd en voor het geclusterde thema Small scale (shared) manufacturing facilities, Bioprocessing and fermentation, Sustainable manufacturing een bedrag van € 12.000.000.
Wanneer het aantal honoreerbare aanvragen, na de uitgewerkte aanvraagfase, het beschikbare subsidiebudget overschrijdt, maakt de commissie een prioritering op basis van de scores voor relevantie, kwaliteit en bonuselementen (lees sectie 4.4. ‘Prioriteitstelling’ uit de subsidieoproep).
Vragen over staatssteun
-
Staatssteun is financiële steun die door de overheid (of andere publieke instellingen) wordt gegeven aan bedrijven of organisaties, wat een verstoring van de concurrentie op de interne markt kan veroorzaken. Subsidies die ZonMw verstrekt, worden bekostigd met overheidsmiddelen en kwalificeren daarom in bepaalde gevallen als staatssteun. Hoewel staatssteun in principe verboden is, biedt het staatssteunrecht diverse uitzonderingsmogelijkheden op basis waarvan staatssteun kan worden gerechtvaardigd.
Er is sprake van staatssteun als er subsidie wordt verleend aan een onderneming. Doorslaggevend voor de kwalificatie als onderneming is de vraag of de organisatie een economische activiteit uitvoert, de vorm van de juridische entiteit en de vraag of de activiteiten al dan niet een winstoogmerk hebben wordt daarin niet betrokken.
Om rechtmatig staatssteun te kunnen verlenen aan ondernemingen wordt in deze de Algemene Groepsvrijstellingsverordening (AGVV) toegepast. Indien u vragen heeft over de toepassing van de AGVV raden wij u aan om advies in te winnen bij juristen binnen uw organisatie.
-
Artikel 27 AGVV- Steun voor innovatieclusters
Wanneer er sprake is van een innovatiecluster wordt artikel 27 AGVV toegepast. In de AGVV wordt de volgende definitie gehanteerd voor innovatieclusters:
‘structuren of georganiseerde groeperingen van onafhankelijke partijen (zoals innovatieve starters, kleine, middelgrote en grote ondernemingen, maar ook organisaties voor onderzoek en kennisverspreiding, niet-commerciële organisaties en andere verwante economische spelers) die tot doel hebben innovatieve activiteiten te stimuleren door het delen van faciliteiten en de uitwisseling van kennis en deskundigheid te bevorderen, en door daadwerkelijk bij te dragen aan technologieoverdracht, netwerking, informatieverspreiding en samenwerking tussen de ondernemingen en andere organisaties binnen het cluster’
Binnen een innovatiecluster kan investeringssteun en exploitatiesteun worden toegekend. Investeringssteun kan alleen worden toegekend aan de eigenaar van het innovatiecluster. Exploitatiesteun kan daarentegen ook worden toegekend aan de exploitant van het innovatiecluster. De exploitant, indien verschillend van de eigenaar, kan een rechtspersoon zijn of een consortium van ondernemingen zonder afzonderlijke rechtspersoonlijkheid. Indien een consortium van ondernemingen aanspraak wil maken op exploitatiesteun is het verplicht om in samenwerkingsovereenkomst vast te leggen dat het consortium als geheel exploitant is van het innovatiecluster. De samenwerkingsovereenkomst moet na honorering van het project aangeleverd worden bij ZonMw. Daarnaast moet elke onderneming een afzonderlijke boekhouding voeren voor de kosten en opbrengsten van elke activiteit (eigendom, exploitatie en gebruik van het cluster) volgens de toepasselijke boekhoudkundige normen. In sectie 3.1.4. ‘Welk bedrag kunt u aanvragen?’ vindt u welke kosten met betrekking tot investeringen en exploitatie van een innovatiecluster in aanmerking komen voor subsidie.Artikel 26 AGVV – Investeringssteun voor onderzoeksinfrastructuur
In gevallen waar er geen sprake is van een innovatiecluster wordt artikel 26 AGVV toegepast. Onder artikel 26 AGVV komen alleen de kosten van de investeringen in immateriële en materiële activa met betrekking tot de bouw en/of upgrade van de infrastructuur in aanmerking voor subsidie. Kosten die betrekking hebben op de exploitatie van de infrastructuur komen niet in aanmerking van subsidie. In sectie 3.1.4. ‘Welk bedrag kunt u aanvragen?’ vindt u welke kosten in aanmerking komen voor subsidie volgens artikel 26 AGVV.Onderzoeksorganisaties
De primaire activiteiten van onderzoeksorganisaties hebben doorgaans geen economisch karakter en vallen daarmee buiten het bereik van het staatssteunrecht. Let wel: indien sprake is van economische activiteiten, zoals de verhuur van een laboratorium, geldt mogelijk wel dat er sprake is van het staatssteunrecht, ook voor onderzoeksorganisaties. Vraag bij twijfel advies van juristen binnen uw organisatie.In ‘Bijlage 1 – Staatssteun – AGVV’ van de oproep kunt u een overzicht vinden van de specifieke vereisten en gemeenschappelijke belangen die volgen uit de AGVV.
-
Hiervoor leest u aanvraagbijlage 9 ‘Toepassing staatssteunrechtelijk kader’ en vult deze in.
-
Hiervoor leest u aanvraagbijlage 9 ‘Toepassing staatssteunrechtelijk kader’ en vult deze in.
-
Deze drie verklaringen zorgen ervoor dat er wordt voldaan aan enkele gemeenschappelijke bepalingen van de AGVV.
- ZonMw verleent geen subsidie aan ondernemingen waartegen een bevel tot terugvordering uitstaat ingevolge een eerder besluit van de Europese Commissie waarbij door Nederland toegekende steun onrechtmatig en onverenigbaar met de interne markt is verklaard. Voeg bij het indienen van de subsidieaanvraag een verklaring bevel tot terugvordering van staatssteun ingevuld en ondertekend toe.
- ZonMw verleent geen subsidie aan ondernemingen in moeilijkheden. Voeg bij het indienen van de subsidieaanvraag een verklaring onderneming niet in moeilijkheden ingevuld en ondertekend toe.
- Cumulering van subsidies (of andere vormen van staatssteun) voor dezelfde – geheel of gedeeltelijk overlappende – in aanmerking komende kosten, mag er niet toe leiden dat de maximale steunintensiteit wordt overschreden. Indien reeds door een bestuursorgaan of door de Europese Commissie subsidie is verstrekt voor dezelfde – geheel of gedeeltelijk overlappende – in aanmerking komende kosten, dan zal ZonMw slechts een zodanig bedrag aan subsidie verstrekken dat het totale bedrag aan subsidie niet meer bedraagt dan het bedrag dat op basis van de AGVV mag worden verleend. Voeg bij het indienen van de subsidieaanvraag een verklaring cumulatie van staatssteun ingevuld en ondertekend toe.
-
Een eigen bijdrage van 50% van de totale projectkosten is verplicht. Dit geldt voor zowel onderzoeksorganisaties als ondernemingen. Deze bijdrage mag in cash, in kind (bijvoorbeeld door inbreng van apparatuur of uren) of een combinatie van beiden zijn.
Voor ondernemingen geldt:
- De verplichte eigen bijdrage dient voor ondernemingen gefinancierd te worden met middelen die niet via een andere subsidie verkregen zijn of uit verstrekking van een publieke rechtspersoon (zogenaamde private middelen), omdat uit de AGVV volgt dat de steunintensiteit ten hoogste 50% van de in aanmerking komende kosten bedraagt. Dit betekent overigens ook dat de niet subsidiabele kosten volledig voor rekening van de onderneming komen en niet onder deze eigen bijdrage kunnen worden gerekend.
Voor onderzoeksorganisaties geldt:
- Voor onderzoeksorganisaties mag de eigen bijdrage afkomstig zijn uit publieke middelen, mits de gevraagde subsidie buiten het bereik van het staatssteunrecht valt.
Houd er bovendien rekening mee dat:
- Onderzoeksorganisaties worden beschouwd als overheidsorganisaties, waarbij hun financiële middelen als toerekenbaar aan de staat worden gezien. Om deze reden worden de middelen van onderzoeksorganisaties aangemerkt als publiek gefinancierd.
Ondernemingen waarbij de overheid overwegende invloed heeft, worden aangemerkt als staatsbedrijf. De financiële middelen van staatsbedrijven worden daarom beschouwd als toerekenbaar aan de staat. Om deze reden worden de middelen van staatsbedrijven aangemerkt als publiek gefinancierd.
-
Wanneer ondernemingen en onderzoeksorganisaties samenwerken aan een project, bestaat het risico dat er indirecte staatssteun aan ondernemingen wordt gegeven. Hier kan sprake van zijn als deze ondernemingen een voordeel verkrijgen door met publiek gefinancierde onderzoeksorganisaties samen te werken, bijvoorbeeld beschikking krijgen over kennis die ontwikkeld wordt door de onderzoeksorganisatie zonder daarvoor een marktconforme vergoeding te betalen.
Volgens paragraaf 2.2.2 Kaderregeling O&O&I kan indirecte staatssteun aan deelnemende ondernemingen worden voorkomen wanneer aan de voorwaarden voor daadwerkelijke samenwerking wordt voldaan. Let wel, dit heeft geen effect op directe staatssteun. Voor verstrekking van directe subsidie aan ondernemingen gelden nog steeds de voorwaarden van de AGVV. De voorwaarden voor daadwerkelijke samenwerking moeten worden opgenomen in een samenwerkingsovereenkomst die na honorering van het project aangeleverd moet worden bij ZonMw.
Lees de oproep sectie 3.1.3 voor meer informatie.
-
De volgende kosten komen in aanmerking voor subsidie, afhankelijk van het toepasselijke AGVV artikel:
- Op basis van artikel 26 en 27 AGVV:
Kosten voor investeringen met betrekking tot de bouw en/of upgrade van de infrastructuur- Materiële vaste activa: bestaande uit gronden, gebouwen en installaties, machines en uitrusting (afschrijvingskosten van toepassing).
- Immateriële vaste activa: fysiek of financieel niet-tastbare activa, zoals octrooien, licenties, knowhow of andere intellectuele-eigendomsrechten.
- Op basis van artikel 27 AGVV:
Kosten voor exploitatie zijnde personeelskosten en administratieve kosten (met inbegrip van de algemene kosten) die betrekking hebben op de realisatie, ingebruikname en aanpassingen van de infrastructuur (mits in overeenstemming met het staatssteunrecht):- Het aansturen van de infrastructuur ter bevordering, samenwerking, informatiedeling en het verschaffen of toeleiden van gespecialiseerde en op maat gemaakte zakelijke ondersteuningsdiensten.
- De marketing van de infrastructuur om nieuwe ondernemingen of organisaties aan te trekken en de zichtbaarheid te verhogen.
- Het beheer van de faciliteiten van de infrastructuur, de organisatie van opleidingsprogramma’s, workshops, conferenties ter ondersteuning van kennisdeling, netwerking en transnationale samenwerking.
- Op basis van artikel 26 en 27 AGVV:
Contact
-
Heeft u inhoudelijke vragen over uw projectidee/aanvraag?
Neem voor inhoudelijke vragen contact op met het programmateam via PharmaNL@zonmw.nl of neem direct contact op met één van de programmamanagers: Claudia Leusink (070 515 03 22) of Carrie Wegh (070 515 03 72).Heeft u technische vragen over Mijn ZonMw?
Neem voor technische vragen over het gebruik van het online indiensysteem van ZonMw contact op met de servicedesk: maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur, 070 349 51 76, servicedesk@zonmw.nl.Vermeld in uw e-mail uw telefoonnummer, zodat wij indien nodig contact met u kunnen opnemen. Vermeld ook PharmaNL@zonmw.nl in de CC.