13 onderzoekers vertrekken naar verschillende buitenlandse instituten
13 getalenteerde recent gepromoveerde wetenschappers krijgen dankzij deze Rubicon-ronde, georganiseerd door NWO, de kans om waardevolle onderzoekservaring op te doen in het buitenland. Het totale budget voor deze ronde was maar liefst 3,1 miljoen euro
Projecten met variërende onderwerpen
De projecten die gefinancierd worden hebben betrekking op onderwerpen variërend van zwaartekrachtgolven tot gelijkheid in het onderwijs. Het signaal dat zwarte gaten wordt aangepast wanneer deze in aanraking komen met donkere materie. Dr. G.M. Tomaselli’s onderzoek richt zich op het karakteriseren van deze aanpassing. Dr.J.C. Janse zal onderzoek doen naar uiterst rechtse festivals van 1951 tot 1981. Diens onderzoek zal nieuwe inzichten bieden over de groei en mobilisering van uiterst rechts in de naoorlogse periode.
Waarheen en hoe lang?
De geselecteerde landen zijn Zwitserland, Duitsland, Italië, de Verenigde Staten en het Verenigd Koninkrijk. Elke onderzoeker blijft voor een periode van minimaal 24 maanden.
De Verenigde Staten is een aantal keer gekozen als een bestemming binnen deze ronde. Als er problemen opduiken rondom de huidige spanningen in de Verenigde Staten, zal NWO proberen te helpen door deadlines uit te stellen of nodige juridische informatie te leveren. In sommige opzichten kan NWO beperkt zijn in haar pogingen een onderzoeker te helpen, omdat NWO niet de werkgever is, maar alleen de financier van het onderzoeksproject. Er zal verder onderzocht worden hoe NWO de onderzoekers kan ondersteunen die door deze veranderingen worden getroffen. Bekijk hier alle laureaten van subsidieronde 2024-3.
Kenmerken van het Rubicon-programma
De beurs maakt het voor jonge onderzoekers mogelijk onderzoek te doen aan een buitenlands instituut dat de beste omgeving biedt voor hun onderzoek. De hoogte van de financiering is afhankelijk van de gekozen bestemming en de duur van het verblijf. Per jaar kunnen NWO en ZonMw zo'n zestig jonge onderzoekers financieren (voor een totaalbedrag van rond 7 miljoen euro, verdeeld over 3 ronden). De toewijzingen uit dit bericht betreffen de laatste financieringsronde van 2024. Lees hier het volledige NWO nieuwsbericht.
-
Dr. A.M.R. van den Bosch
De rol van ijzer in de verergering van multipele sclerose
Dr. A.M.R., van den Bosch -> Nederlands Herseninstituut, KNAW, NL-> Italië -> Experimental Neuropathology Lab, Humanitas University, Milan -> 24 maanden
Multipele sclerose (MS) is een ziekte waarbij ontstekingen schade veroorzaken en de hersenen en het ruggenmerg. Onderzoekers bestuderen hoe ophoping van ijzer in immuun cellen in de hersenen leidt tot verergering van MS-symptomen. Door cellen te kweken en menselijk hersenweefsel te onderzoeken, hopen zij nieuwe behandelingen te vinden die de ziekte kunnen vertragen.A.Schreuder
Een nieuwe speler in genomische stabiliteit
MSc A. Schreuder -> Leids Universitair Medisch Centrum -> Zwitserland -> Institute of Molecular Cancer Research -> 24 maanden
Er zijn veel processen in het lichaam die correct uitgevoerd moeten worden, zoals bijvoorbeeld de bescherming en het onderhoudt van het genoom. Genomische instabiliteit kan leiden tot verschillende ernstige ziektes, inclusief kanker. Recent is er een nieuw genoom beschermingsmechanisme gevonden wat in dit project verder onderzocht zal worden.Dr. L.A. Claessens
Het afvalsysteem in cellen gebruiken om kankereiwitten te verwijderen
Dr. L.A. Claessens -> Leids Universitair Medisch Centrum -> Engeland -> Wellcome Sanger Institute -> 24 maanden
Door fouten in het DNA kunnen in een cel eiwitten worden gemaakt waardoor de cel verandert in een kankercel. De onderzoeker gaat een innovatieve aanpak bestuderen om deze eiwitten uit te schakelen en de kankercellen te doden: het afvalsysteem in cellen herprogrammeren om gericht de kankereiwitten af te breken.