Internationaal onderzoek naar verslaving: projectleidersbijeenkomst ERANID
Op 13 september kwamen de Nederlandse ERANID partners bij elkaar voor het uitwisselen en delen van kennis en ervaringen over de voortgang van de verschillende projecten. In het bijzonder is gesproken over ‘de volgende stap’ en wat ervoor nodig is om de impact van de projecten te vergroten.
ERANID
The European Research Area Network on Illicit Drugs (ERANID) is een internationaal samenwerkingsverband in het kader van de Europese Unie, gericht op het toegankelijk maken van bestaande kennis op het gebied van druggebruik. Naast de ‘Strategic Research Agenda (SRA)’, heeft het programma 7 onderzoeksprojecten opgeleverd. ZonMw is verantwoordelijk voor de monitoren van de projecten die door Nederlandse partners worden uitgevoerd. Dit zijn 6 onderzoeksprojecten in totaal.
Presentaties
Tijdens het eerste deel van de bijeenkomst gaven alle Nederlandse projectleiders een korte presentatie over de voortgang van hun project en de te verwachte projectresultaten. Na afloop van elke presentatie was er 5 minuten ruimte voor reflectie en uitwisseling. Tijdens het tweede deel van de bijeenkomst is in twee groepen dieper ingegaan op (beoogde) resultaten en opbrengsten van de onderzoeksprojecten door te verkennen wat er nodig is om de impact ervan te vergroten.
Per project werden de volgende vragen besproken:
- Op welk vlak liggen de projectopbrengsten?
- Wie gaat er aan de slag met de opbrengsten van het project? (stakeholders)
- Wat is de volgende stap om opbrengsten verder te brengen?
- Wat is daarvoor nodig?
Impact vergroten
Impact is één van de beleidsspeerpunten van ZonMw en staat voor het concrete gebruik van onderzoeksresultaten in beleid en praktijk . De bijeenkomst was een mooi moment om kennis en ervaringen over de voortgang van de projecten uit te wisselen, om ervaringen binnen internationale samenwerkingsverbanden te delen en om verschillende netwerken aan elkaar te linken. Samen bespraken de deelnemers dat de onderzoeksresultaten voor: wetenschap, preventie, hulpverlening en beleid. Het in verschillende fasen betrekken van stakeholders uit deze domeinen is van belang om ervoor te zorgen dat de onderzoeksresultaten zowel praktijk als beleid worden toegepast om zodoende de impact te vergroten.