Ga direct naar de inhoud, het hoofdmenu of het zoekveld.

NPO-projecten gericht op verpleeg- en verzorgingshuizen

17 februari 2012

Het Nationaal Programma Ouderenzorg richt zich op een samenhangend zorgaanbod, over de muren van zorginstellingen heen. In dit kader worden diverse projecten (deels) uitgevoerd in verpleeg- en verzorgingshuizen of wordt de expertise vanuit het verpleeghuis ingezet in het ziekenhuis of bij mensen thuis.

Er zijn bijvoorbeeld projecten die zich specifiek richten verpleeghuisbewoners zelf, tot projecten die gaan over vermindering van opname in een verpleeghuis. In totaal houden veertien projecten zich bezig met deze sector. In ieder regionaal NPO-netwerk komt minstens één project voor dat gerelateerd is aan verpleeg- en verzorgingshuizen. Dat betekent landelijke aandacht voor de doelgroep. Bovendien maken de verpleeghuizen binnen alle netwerken deel uit van de netwerkpartners. Verder valt op dat specialisten ouderengeneeskunde – werkzaam bij een verpleeg- of verzorgingshuis – medeaanvrager zijn van de projecten. 


Verpleeghuisbewoners en hun omgeving
Sommige projecten zijn gestart omdat verpleeghuisbewoners behoren tot een doelgroep waarover weinig informatie beschikbaar is. Zij worden vaak niet betrokken bij klinische studies vanwege hun complexe problematiek of doordat zij meerdere aandoeningen tegelijkertijd hebben. Hierdoor is weinig bekend over preventie en behandeling van aandoeningen. Een van de projecten richt zich daarom op hartfalen bij ouderen in een verpleeghuis, iets wat steeds vaker voorkomt. Een ander project kijkt niet naar de bewoners zelf, maar meer naar de omgeving waarin zij leven. Dat project is erop gericht om binnen de huidige financiële, sociale en maatschappelijke kaders de zorg zo in te zetten dat de kwaliteit ervan beter wordt. Hieraan doen inmiddels veertig verzorgingshuizen in de regio Zuid-Holland Noord mee.


Minder opnames
Een aantal projectgroepen doet onderzoek over de domeinen van preventie, cure en care heen, bijvoorbeeld wanneer een oudere na ziekenhuisopname revalideert in een verpleeghuis. Daarnaast zijn er netwerken die onderzoeken of een bepaalde interventie in het ziekenhuis of bij ouderen thuis  zorgt voor een vermindering van verpleeghuisopnames. 


Meer informatie
Meer weten over de projecten die zich richten op verpleging en verzorging? Bekijk de beschrijving van ieder project op de website van het Nationaal Programma Ouderenzorg.